Uncategorized

Badanie tkanek otaczających implant

Tkanki miękkie, które otaczają przezśluzówkową część implantu, określa się mianem okołoimplantowej błony śluzowej. Struktury i wymiary tej błony śluzowej mają wiele cech wspólnych z dziąsłem wokół zębów. Oprócz koncepcji szerokości biologicznej odpowiedzialnej za grubość tkanek miękkich zarówno wokół zębów, jak i implantów, istnieją także fundamentalne różnice między tymi dwoma rodzajami tkanek. Powierzchnia korzenia zęba jest pokryta warstwą cementu, z którego wychodzą włókna kolagenowe w kierunku prostopadłym do osi podłużnej zęba i łączą się z otaczającymi go tkankami twardymi i miękkimi. Implant Poznań nie posiada cementu korzeniowego i z tego powodu włókna kolagenowe nie są w stanie przywierać do jego powierzchni w taki sposób, w jaki tworzy się przyczep biologiczny i mechaniczny do powierzchni korzeni zębów.

Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne a także wszelkie rodzaje mostów protetycznych w ramach usług protetyka Poznań. Ponadto są specjalistami w zakresie usług implanty Poznań.

W okołoimplantowej błonie śluzowej włókna kolagenowe są zorientowane w rożnych kierunkach, ale w tkance przylegającej bezpośrednio do powierzchni implantu są one ustawione równolegle do osi podłużnej implantów. Niemniej jednak przyczep biologiczny utworzony przez nabłonek graniczny oraz łącznotkankowa część okołoimplantowej błony śluzowej zapewnia efektywne uszczelnienie tego obszaru przed działaniem czynników środowiska jamy ustnej.

Badanie tkanek otaczających implant jest podstawowym działaniem w czasie wizyt kontrolnych fazy podtrzymującej. Metody stosowane w czasie klinicznego badania tkanek otaczających implanty przypominają metody stosowane podczas badania tkanek przyzębia. Tak więc, badanie sondą periodontologiczną dostarcza nie tylko informacji o głębokości kieszonek ale co ważniejsze pozwala wykryć krwawienie podczas sondowania. Badanie tkanek otaczających implant i tkanek przyzębia sondą periodontologiczną jest w większości przypadków podobne i uważane jest za procedurę przewidywalną i wiarygodną, która ma na celu odróżnienie tkanek zdrowych od tkanek zmienionych chorobowo, oczywiście przy założeniu, że badanie to jest wykonywane przy zastosowaniu prawidłowej siły. Podczas badania zdrowych tkanek wokół implantów i zębów sonda napotyka na opór ze strony okołoimplantowej błony śluzowej dziąsła, a pozycja końcówki sondy określa położenie nabłonka łączącego. Sonda penetruje tkanki zapalne inaczej, przekraczając nabłonek w stopniu zależnym od stanu nasilenia zapalenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *