Uncategorized

Technika opracowywania koron

Technika opracowywania koron

Pobieranie wycisku
Używanie wycisku jest najpopularniejszą metodą zakładania polimeryzującej żywicy akrylowej na opracowywany ząb w celu wykonania wielopunktowej protezy tymczasowej. Używać można każdej elastycznej masy do wycisków na gotowej łyżce do wycisków. Można stosować metodę bezpośrednią lub pośrednią.

Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne a także wszelkie rodzaje mostów protetycznych w ramach usług protetyka Poznań. Ponadto są specjalistami w zakresie usług implanty Poznań.

Technika opracowywania koron: Kształtowanie koron oraz kształtek do wykonywania koron.
Dobre uzupełnienie tymczasowe można wykonać za pomocą poliwęglanów, pasków celuloidu lub koron metalowych. Jeżeli gotowa korona ma nie odpowiedni kształt, może dojść do uszkodzenia dziąsła, ale ostrożny klinicysta przeznaczając na to odpowiednio dużo czasu, może wykonać protezę, która będzie się nadawała do użytku.

Technika opracowywania koron: Zmodyfikowana korona metalowa (dla zębów bocznych)
Gotowe korony metalowe stanowią wyzwanie dla stomatologa wykonującego odbudowę. Rzadko są zgodne z budową zęba i wymagają wprowadzenia znacznych zmian, aby można było je w ogóle zaakceptować. Często rezultatem przycinania, zginania i fałdowania metalu jest nierówny, gruby brzeg, na którym z łatwością osadza się kamień nazębny. Trudno jest też dopasować powierzchnię zgryzową metalu, aby zachować czynnościowe stosunki zgryzowe. Dlatego najlepiej używać tych koron jedynie jako matryc.

Stadia utwardzania samoutwardzalnej żywicy
1. Stadium konsystencji „ciastowatej” lub „kitowatej”. W tym stadium można ręcznie obrabiać mieszaninę żywicy akrylowej, przywiera ona do palców, które nie są natłuszczone i brak jej połysku powierzchni.
2. Stadium konsystencji „gumowatej”. W tym stadium żywica jest w około 60 do 70% u twardzona i może zostać wyjęta z jamy ustnej. Nadmiar żywicy można z łatwością przyciąć ostrymi nożyczkami i natychmiast nałożyć ją na filary, aby całkowicie spolimeryzowała.

Technika matrycy
Niektórzy klinicyści uważają, że elastyczne materiały są nie odpowiednie i niedokładne do podtrzymywania żywicy akrylowej w trakcie wykonywania szyn tymczasowych.
Wady to:
1. Tworzenie szczelin i pęcherzyków powietrza, które trudno wykryć do momentu, kiedy nastąpi całkowita polimeryzacja żywicy. Nadają one protezie porowaty, nie estetyczny wygląd.
2. Zaburzenia okluzji spowodowane zniekształceniem lub niedokładnym ponownym założeniem wycisku.
3. Trudności w wykonywaniu zabiegów przy minimalnej lub żadnej widoczności i ograniczonym dostępie do polimeryzującej żywicy.

Używanie matrycy z przezroczystego plastiku do podtrzymywania żywicy akrylowej eliminuje wyżej wymienione wady i zapewnia dodatkowe zalety:
1. Przezroczysta matryca służy jako wskazówka opracowania zęba (zeszlifowania).
2. Żywica akrylowa przy plastiku polimeryzuje w postaci gładkiej powierzchni bez szczelin.
3. Matryca może być ponownie użyta do wykonania kolejnej szyny.
4. Matryca może być z łatwością wykonana przez personel pomocniczy.
5. Matryca jest tania.

Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne a także wszelkie rodzaje mostów protetycznych w ramach usług protetyka Poznań. Ponadto są specjalistami w zakresie usług implanty Poznań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *