Uncategorized

Uzupełnienia protetyczne z wytrawionymi odlewami

Uzupełnienia protetyczne z wytrawionymi odlewami łączone żywicą (retencja mikromechaniczna)
W oparciu o pracę Tanaki na temat zastosowania korozji wżerowej dla utrzymania licówek z żywic akrylowych, Thompson i Livaditis rozwinęli technikę elektrolitycznego wytrawiania stopów niklowo-chromowych (Ni-Cr) i chromo-kobaltowych (Cr-Co).

Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne a także wszelkie rodzaje mostów protetycznych w ramach usług protetyka Poznań. Ponadto są specjalistami w zakresie usług implanty Poznań.

Brak otworków perforacyjnych , służących za kanalik i odprowadzające dla żywicy kompozytowej, wywołał potrzebę wynalezienia nowej „cementującej” żywicy kompozytowej (np. Comspan, Cault/Dentsply). Średnio wypełniona (60% wagowo) żywica kompozytowa, z warstwą o grubości około 20 mikronów pozwoliła na dobrą wytrzymałość i mocne połączenie z zaczepem odlewu.

Uzupełnienia protetyczne z wytrawionymi odlewami pod kilkoma względami przewyższają uzupełnienia protetyczne z odlewami perforowanymi:
1. Utrzymanie jest mocniejsze, gdyż połączenie żywicy z wytrawianym metalem jest dwukrotnie wytrzymalsze od połączenia żywicy z wytrawianym szkliem.
2. Brak perforacji umożliwia tworzenie cieńszych odlewów, które nie ulegają od kształceniu.
3. Powierzchnie zewnętrzne odlewów są wypolerowane, nie pozwalają na gromadzenie się płytki nazębnej oraz nie są podatne na ścieranie.

Wytyczne dla optymalnego rozwiązania zostały oparte na doświadczeniu. Pierwsza generacja projektów wytrawianych odlewów była oparta na koncepcji „interproksymalnego owinięcia”, które zostało wprowadzone aby przeciwdziałać siłom zwarciowym i zapewnić większy obszar dla połączenia. Na opracowanie szkliwa składało się uzyskanie „prześwitu” na powierzchniach okluzyjnych, wykonanie oparcia okluzyjnego w miejscu grubszego szkliwa przyszyjkowego oraz zmniejszenie konturów na powierzchniach językowej i proksymalnej, stwarzając w ten sposób zasięg proksymalny dla uzupełnienia protetyczne z wytrawionymi odlewami.

Szkielet uzupełnienia osadzony był w płaszczyźnie okluzyjno-dziąsłowej i odporny był na przemieszczenia wargowo-językowe. Projekt drugiej generacji łączy podstawowe koncepcje technik wcześniejszych z dodaniem równoległych rowków w obszarach interproksymalnych i płytkich ale wyraźnych linii skośnych w okolicach przydziąsłowych. W przypadku uzupełnień drugiej generacji, w celu zminimalizowania defektów, nie zachowuje się tak dużej części struktury zęba, jak po przednio. Nie mniej jednak przygotowanie nie obejmuje zębiny i pozostaje w zgodzie z zasadami projektów zachowawczych.

Mosty klejone (łączenie chemiczne)
Jednym z ograniczeń techniki wytrawianego odlewu łączonego żywicą jest to, że proces wytrawiania jest zawężony do stopów Ni-Cr i Cr-Co. Wytrawianie tych stopów wymaga uważnego wykonywania najdrobniejszych szczegółów i bywa problemem
dla wielu laboratoriów dentystycznych. Ulepszony system adhezyjny pozwala na bezpośrednie łączenie z odlewem stopu, bez potrzeby wytrawiania lub tworzenia niewygodnego, dużego zaczepu mechanicznego.

Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne a także wszelkie rodzaje mostów protetycznych w ramach usług protetyka Poznań. Ponadto są specjalistami w zakresie usług implanty Poznań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *