Uncategorized

Wyciski w bezzębiu

Wyciski w bezzębiu

Wycisk taki jest dokładną odbitką pola protetycznego. Anatomiczne odtwarzają stan tkanek w spoczynku a czynnościowe to odbicie dynamicznej sytuacji, która powstaje w tkankach miękkich podczas żucia, itp.

Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne a także wszelkie rodzaje mostów protetycznych w ramach usług protetyka Poznań. Ponadto są specjalistami w zakresie usług implanty Poznań.

Wyciski anatomiczne.

To odwzorowanie tkanek w spoczynku wcale takie nie jest. Następuje zawsze minimalne przesuniecie tkanek w jamie ustnej i powoduje to naturalne odbicie pola protetycznego. Z wycisku anatomicznego wykonuje się model roboczy(może być tez diagnostyczny i wstępny).

Na tym modelu technik wykonuje łyżkę indywidualna. Do pobrania wycisku anatomicznego używamy standardowych łyżek wyciskowych metalowych lub akrylowych, płytkich o zaokrąglonych kształtach, dostosowanych do bezzębia. Ważny jest dobór odpowiedniej wielkości łyżki. Za mala nie obejmuje całego pola protetycznego. Za duża powoduje odsuniecie tkanek miękkich pobrzeża. Materiałem głównie stosowanym jest masa alginatowa (łyżka perforowana, oklejona plastrem), rzadko gips i masy termoplastyczne.

Wyciski w bezzębiu

  • przed pobraniem wycisku pacjent przepłukuje jamę ustną (usunięcie resztek pokarmowych i śluzu, który uniemozliwia dokładne pobranie wycisku)
  • łyżkę z masą wprowadzamy bokiem do jamy ustnej i tam umiejscawiamy, aby uchwyt znajdował się w linii pośrodkowej ciała
  • dociskamy lekko i utrzymujemy w danym położeniu przez kilka minut

Wyciski czynnościowe

Dzielimy je na mukostatyczne, czyli obejmujące tylko teren pokryty nieruchoma błona śluzowa oraz mukodynamiczne,inaczej rozprzestrzeniające lub ekstencyjne, które wykonujemy przy znacznych zanikach wyrostka, zwłaszcza w zuchwie – wykorzystuje się tu tez okolice pokryta ruchoma błona śluzowa. Dzielimy je również na uciskowe, bezuciskowe oraz wybiórczo uciskowe w zależności od metody i materiału oraz przy ustach otwartych i zamkniętych.

Wycisk czynnościowy to negatyw tkanek jamy ustnej podloza protetycznego. Jest odbitka tkanek w stanie dynamicznym. Model roboczy tak uzyskany to pozytyw podloza protetycznego w stanie dynamicznym.

Powinien spełniać 5 zadań:

  • zapewniać retencje
  • stabilizacje
  • utrzymanie protezy na podłożu
  • estetykę wargom
  • umożliwiać zachowanie zdrowych tkanek jamy ustnej

Łyzka indywidualna – wykonujemy na modelu wstępnym po wycisku anatomicznym. Sklada się z plyty podstawowej oraz uchwytu. Powinien obejmowac tylko obszar nieruchomej blony śluzowej. Jako material stosujemy szelak lub akryl.

Przy dostosowywaniu łyżki indywidualnej wykorzystujemy testy Herbsta. Dostosowywanie łyżki polega na ustaleniu jej zasiegu w zależności od ruchomej blony śluzowej przedsionka, guzow szczeki i linii A-H w szczece. W żuchwie zalezne jest od dna jamy ustnej, jezyka i blony śluzowej przedsionka. Wg Herbsta stosuje się 3 testy przy dostosowywaniu łyżek w sczece i 5 testow w żuchwie. Wskazuja one gdzie skracac lub przedłużyć brzegi łyżki.

Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne a także wszelkie rodzaje mostów protetycznych w ramach usług protetyka Poznań. Ponadto są specjalistami w zakresie usług implanty Poznań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *