Uncategorized

Osadzanie koron ceramicznych

Osadzanie koron ceramicznych

Wkłady ceramiczne muszą być cementowane cementami kompozytowymi. Jeśli się tego nie zrobi, to ryzyko złamania wkładu jest duże.

Wkłady ceramiczne, podobnie jak licówki ceramiczne, mogą również trwale funkcjonować, jeżeli zostaną prawidłowo osadzone.

Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne a także wszelkie rodzaje mostów protetycznych w ramach usług protetyka Poznań. Ponadto są specjalistami w zakresie usług implanty Poznań.

Osadzanie koron

Dobór odpowiedniego cementu

Niewielkie, szczególnie transparentne wkłady mogą być dobrze przyklejane wyłącznie światłoutwardzalnymi systemami cementów (np. Scotchbond MP, opali­zująca pasta A cementu 3M). Takie połączenie znacz­nie ułatwia cementowanie.

Żeby uniknąć problemów, lekarze stomatolodzy powinni znać różnice między poszczególnymi mate­riałami ceramicznymi. Większość ceramik może być dobrze wytrawiana kwasem fluorowodorowym i po silanizacji, w sposób niezawodny solidnie mikromechanicznie i chemicznie adhezyjnie zacementowana.

Jednakże techniki, które są odp. dla konwencjonalnych ceramik, nie nadają się do infiltrowanych szkłem ceramik na bazie tlenku glinu (In-Ceram). Przyczyną jest to, że kwas fluorowodorowy nie jest odpowiedni do wytrawiania próbek z ceramiki na bazie glinu.

Obecnie wiemy, że prawidłowe połączenie pomiędzy wytrawioną powierzchnią ceramiki i kompozytem jest udanym rozwiązaniem. Jeżeli na przykład używa się zamków ortodontycznych, mocny klej znacznie utrudnia ich usunięcie.

osadzanie koron 2

Natomiast duże wkłady i nakłady bardziej nieprzezierne muszą być cementowane na cementy wiążące chemicznie lub dualnie (podwójnie). Trzeba być pewnym, że nie tylko sam cement jest chemoutwardzalny, lub o podwójnym systemie wiązania, ale także pośredni system łączący (np. Scotchbond MP Plus).

Jeżeli zastosuje się wyłącznie światłoutwardzalny system łączący, materiał pod wkładem lub nakładem może nie związać całkowicie. Konsekwencją jest nieodpowiednie przyklejenie, które wiąże się z dużym ryzykiem złamania wkładu, możliwością przecieku brzeż­nego, z pozabiegową nadwrażliwością i podrażnieniem miazgi przez uwalniające się wolne monomery.

Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne a także wszelkie rodzaje mostów protetycznych w ramach usług protetyka Poznań. Ponadto są specjalistami w zakresie usług implanty Poznań.

Adhezyjne cementowanie

Aby zacementować rekonstrukcję, szkliwo, zębina i warstwa wypełnienia zostają wytrawione przez 30 sekund 30-35% kwasem fosforowym. Trzeba zwrócić uwagę, że powierzchnia zębiny nie powinna być wytrawiana dłużej niż 15 sekund.

osadzanie koron 3

Po zastosowaniu kwasu fosforowego, pobiera się z buteleczki primer i natychmiast nakłada na całą opracowaną powierzchnię zęba. Należy posługiwać się dołączoną instrukcją producenta. Niektórzy producenci zalecają nałożenie kilku warstw primera.

Po zastosowaniu primera następuje adhezja, wkład zostaje pokryty cementem na bazie żywic. Zanim wytrawiony i silanizowany wkład zostanie pokryty cementem na bazie żywic, składniki systemu łączącego są delikatnie rozprowadzane powietrzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *