Uncategorized

Korona z porcelany glinowej

Korona z porcelany glinowej łączona ze sztyftem z porcelany glinowej (Cerestore , Johnson and Johnson Professional Dental Care Co.) została wprowadzona w 1982 roku przez Coors Biomedical Corporation. Sztyft ten zastępuje metalowe łuski protetyczne i nieprzezierną porcelanę uzupełnień metalowo-porcelanowych.

Eliminuje to potencjalne pęknięcia brzegowe i wewnętrzne pochewkowej korony porcelanowej. Sztyft ma swój początek w woskowym modelu zbudowanym na dokładnym modelu epoksydowym. Aluminiowo-ceramiczną kulkę termoplastyczną podgrzewa się i wstrzykuje pod ciśnieniem do pustej części pozostałej po wosku.

Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne a także wszelkie rodzaje mostów protetycznych w ramach usług protetyka Poznań. Ponadto są specjalistami w zakresie usług implanty Poznań.

Tak uformowana osłonka jest podstrukturą, na którą nakładana jest porcelana. Osłonka ta doskonale pasuje do zęba, ponieważ sztyft jest wytwarzany bezpośrednio na modelu epoksydowym.

Rdzeń ceramiczny zachowuje lepsze przyleganie brzeżne przy powtórnych wypalaniach porcelany licującej. Dzięki wytrzymałości porcelany uzupełnienie może być używane do odbudowy zębów mających gorzej przygotowaną strukturę, ale nie do tego stopnia, w jakim utraconą strukturę zęba odtwarza ją uzupełnienia ceramiczno-metalowe.
Ostateczne wykonanie przygotowania to połączenie uzupełnienia z tkankami bezpośrednio otaczającym i brzeg dziąsłowy, lub,  jeśli to tylko możliwe, głębokie ścięcie z materiałem sztyftu sięgającym brzegu zewnętrznego. Aby zapobiegać zbytniej jasności i nie przezierności w jednej trzeciej części w okolicy szyjki, można używać modyfikatorów koloru.

Wielkość redukcji to 1,5 mm osiowo i 1,5 mm na powierzchni zwarciowej. Porcelanę nakłada się tak, jak w przypadku porcelanowej korony pochewkowej i ma ona taką samą zdolność do „właściwego ” tworzenia koloru, jednakże zmniejszona jest ilość właściwych porcelanie wad. Aluminiowo-ceramiczny sztyft różnicuje wypełnienie Cerestore od korony pochewkowej z porcelany glinowej. Chociaż testy laboratoryjne koron aluminiowo-ceramicznych dały doskonałe wyniki, uzupełnienia te charakteryzują się wysokim stopniem niepowodzeń klinicznych . Spowodowało to wycofanie systemu Cerestore z rynku w celu ponownej oceny. System ma zostać wprowadzony ponownie i miejmy nadzieję, że wyniki kliniczne dorówna ją laboratoryjnym.

Zalety
1. Estetyczny wygląd.
2. Biokompatybilność.
3. Łuska zachowuje doskonałe przyleganie brzeżne nawet po wielokrotnych wypalaniach.
4. Może być używana do uzupełnień zębów przednich i tylnych.

Wady
1. Użycie ograniczone do uzupełnień pojedynczych zębów.
2. Wymaga dużo pracy w przygotowaniu zęba.
3. Powoduje starcie struktury przeciwstawnego zęba.
4. Wymaga wstępnych nakładów finansowych na sprzęt laboratoryjny.

Wskazania
Wskazania do użycia tych koron są tak ie same,  jak w przypadku koron wzmacnianych glinem (zobacz pod rozdział wyżej), a mogą poza tym stanowić uzupełnienia zębów tylnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *