Uncategorized

Koncepcje osadzania pojedynczych implantów

Zaopatrzenie zębodołu po ekstrakcji zęba w odcinku o szczególnym znaczeniu estetycznym stanowi nadal ogromne wyzwanie. Istnieją dwie diametralnie rożne koncepcje osadzania pojedynczych implantów:

  • postępowanie jednoczasowe, polegające na ekstrakcji, implantacji i ewentualnie założenia uzupełnienia protetycznego w ramach jednego zabiegu;
  • postępowanie wieloetapowe, opierające się na protokole Branemarka.

Biorąc pod uwagę komfort pacjenta, koncepcje osadzania pojedynczych implantów dzielimy na single step (jednoczasowa), która jest znacznie bardziej korzystna, niż staged approach (wieloetapowe). U niektórych pacjentów pozwala ona na lepsze zachowanie tkanek miękkich – zwłaszcza brodawek między zębowych. Ponadto jakość tkanki po zabiegu jednoczasowym jest znacznie lepsza, niż po wieloetapowym, ponieważ nie posiada ona prawie żadnych blizn. Jednak poważnym ograniczeniem dla takich zabiegów może być pionowy i poziomy zakres tkanki od strony policzkowej oraz delikatna struktura przyzębia. Koncepcje osadzania pojedynczych implantów mają na celu zaopatrzenie zębodołu. Celem postępowania jednoczasowego jest maksymalne zachowanie tkanki, zwłaszcza brodawek między zębowych. Postępowanie wieloetapowe zakłada natomiast całkowite wyleczenie pola zabiegu z obniżeniem architektury dziąseł oraz wtórne uformowanie tkanki miękkiej poprzez odpowiednie zabiegi protetyczne. W ramach tymczasowego uzupełnienia zębodołu po ekstrakcji poleca się stosowanie mostów adhezyjnych, które umożliwiają uzyskanie prawidłowego podparcia tkanek miękkich.

Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne a także wszelkie rodzaje mostów protetycznych w ramach usług protetyka Poznań. Ponadto są specjalistami w zakresie usług implanty Poznań.

Natychmiastowe zaopatrzenie pojedynczych implantów nie zostało jak dotąd wystarczająco potwierdzone naukowo.  Niektóre badania z udziałem wyselekcjonowanej grupy pacjentów dają co prawda 100% odsetek powodzeń takiej terapii, jednak dane te nie znajdują potwierdzenia w innych doświadczeniach.

Natychmiastowe zaopatrzenie implantów stomatologicznych jest korzystne chociażby ze względu na uzyskiwane w ten sposób podparcie otaczających tkanek miękkich, dzięki czemu profil dziąsła zostaje zachowany i nie wymaga przeprowadzania dodatkowych zabiegów. Ponieważ jednak ewentualna utrata implantu, zwłaszcza we wczesnej fazie gojenia, wiąże się z poważnymi konsekwencjami (rozległe ubytki tkanek twardych lub miękkich), w wielu przypadkach korzystniej jest zastosować metodę tradycyjną. Wówczas funkcję podparcia spełnia wykonany przed zabiegiem most adhezyjny. Po indywidualnym dopasowaniu części pod dziąsłowej do trójwymiarowego kształtu zębodołu po ekstrakcji można w pełni wykorzystać zalety uzupełnienia natychmiastowego przy minimalnym ryzyku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *